27.3. 21:00

Ako mať ekologickú domácnosť v panelákovom byte? Skúste tieto triky!

Ako mať ekologickú domácnosť v panelákovom byte? Skúste tieto triky!

Tušili ste, že jedlo predstavuje tiež významný zdroj záťaže pre životné prostredie? Nielen tým ako je produkované, ale aj tým, ako je balené a dopravované (neraz cez pol sveta) až na naše stoly. Nákupy u lokálnych producentov, samozber, pestovanie vlastných potravín i plánovanie jedálneho lístka spolu s využívaním zvyškov na prípravu ďalších pokrmov v konečnom dôsledku prinášajú úsporu aj menší dopad na prostredie okolo nás.

To však nie je všetko. Záťaž zanechávajú aj obalové materiály. Preto voľte výrobky v ekologických a recyklovateľných obaloch alebo výrobky, ktoré sa nemusia baliť vôbec, napríklad ovocie a zelenina. Domov si ich môžete odniesť vo vlastnom vrecku či v obale.

Šetrenie energiou

V tom sa nájde nielen každá gazdinka, ale aj jej mužský náprotivok. Výber vhodných žiaroviek, šetriacich batérií či sprchových hlavíc, optimálne nastavenie vykurovania či hľadanie alternatívnych zdrojov - to všetko prenechajte partnerovi, ak je z vás dvoch ten „technickejší" typ.

Ak plánujete stavať, rozhodne sa zaujímajte o pasívne domy a o stavby z prírodných materiálov. Solárne panely asi spomínať nemusíme, verte, že ide o mimoriadne rozumnú investíciu do vašej budúcnosti.

Zdroj: agáta
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
27.3. 2020 21:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44