3.4. 2013 8:00

Ako na kuchyňu: Poradíme vám s údržbou

3.4. 2013 8:00

Ako na kuchyňu: Poradíme vám s údržbou

Foto: archív redakcie a firiem Ballerina Küchen a Schüller

Ak neviete, ako sa správne starať o kuchynské povrchy, tak aj krásahoci novej kuchyne je len dočasná. Aby ste predišli sklamaniu,zoznámte sa vopred s údržbou.

Výrobcovia vás síce môžu presviedčať o minimálnej starostlivosti, no každý, kto kuchyňu pravidelne používa, vie o tom svoje. Hoci každý povrch má svoje za a proti, nenájde sa žiadny, ktorý by z boja o bezúdržbový povrch vyšiel ako víťaz. Mastné výpary, nechcené fŕkance či iba rozliaty džús si žiadajú vašu pomocnú ruku.

LESKLÉ DVIERKA

Hitom posledných rokov sa stal lesklý povrch. Zadovážiť si ho môžete v lacnejšom aj drahšom variante. Rozdiel je v technologickom spracovaní dvierkoviny. Kým lacnejšie kuchyne pokrýva iba fólia, drahšie zdobí kvalitný odolný lak. Pozor si treba dávať aj na kvalitu fólie a jej aplikáciu. Lacnejšie varianty vás môžu zaskočiť po čase odlepovaním alebo zažltnutím.

Fóliový povrch je potrebné chrániť pred ostrými, tvrdými a horúcimi predmetmi. Tepelná odolnosť lepidla takýchto dvierok je 80 stupňov Celzia, preto sa neodporúča ich priame susedstvo so vstavanými spotrebičmi. Aj kvalita lakovaných povrchov je rozdielna.. Lacnejšie varianty vás môžu zaskočiť po čase odlepovaním alebo zažltnutím. Fóliový povrch je potrebné chrániť pred ostrými, tvrdými a horúcimi predmetmi.   Ak ste sa rozhodli pre takúto investíciu, informujte sa u predajcu, akým spôsobom sa lak na dvierka nanáša.

Ak je zabezpečený spoľahlivý postup u renomovaného výrobcu s kvalitným výrobným zariadením, kvalita výrobku vás uspokojí na dlhé obdobie. Aj v tomto prípade si však ctite návody na údržbu. Pri fóliách aj laku používajte na bežnú údržbu iba vlhkú handrička namočenú v bežnom saponátovom roztoku.

Potom už stačí dvierka pretrieť nasucho. Lesklé dvierka s fóliou sa nikdy nesnažte čistiť iba nasucho. Vyhýbajte sa prostriedkom s obsahom piesku a iných drobných čiastočiek, ktoré by mohli lesklý povrch poškriabať. Takisto nepoužívajte leštiace emulzie ani čistiace prostriedky s ošetrujúcimi voskami. Takéto prípravky zaraďte do svojho repertoáru iba v prípade dreva.

OBĽÚBENÉ ANTIKORO

V prípade antikora sa jednoznačne vyplatí aspoň krátka každodenná údržba. Nie je náročná a ušetrí vám do budúcnosti nemalé starosti. Stačí používať vlhkú handričku a aspoň raz za týždeň použiť špeciálny prípravok na antikoro. Povrch po vytretí vlhkou handričkou vysušte dosucha, aby nezmatnel. Vyhnite sa používaniu prípravkov s obsahom chlóru.

Časom by na antikorovom povrchu vznikli nevzhľadné tmavé fľaky. Ak je predsa len nevyhnutné použiť prípravok s chlórom, opláchnite pred použitím povrch väčším množstvom vody. Bielidlá používajte iba v riedenom pomere podľa návodu.

Škvrny a škrabance odstránite špeciálnou hubkou a leštiacou pastou. Varnú dosku alebo rúru s antikorovým povrchom ošetrujte podobným spôsobom ako drez. Čistite ich vždy až po vychladnutí. Inak sa nevyhnete fľakom ani po vyleštení. Aj antikorové odtoky si žiadajú špeciálne prípravky určené na antikoro. Škodia im aj agresívne potraviny, ako napríklad ovocné džúsy, ocot, nakladaná zelenina alebo majonéza.

PRACOVNÉ DOSKY

Povrch pracovných dosiek je odolný proti bežne používaným tekutinám, nie však proti pôsobeniu koncentrovaných kyselín. Po znečistení je vhodné povrch pretrieť vlhkou mäkkou handričkou, alebo špongiou s bežným čistiacim prostriedkom.

Vyhnite sa používaniu prostriedkov obsahujúcich abrazívne častice. Pracovné dosky z drevotriesky je vhodné chrániť pred vplyvom vlhkosti. Časti, ktoré nie sú chránené laminátom, ošetrite špeciálnym vodoodolným náterom alebo špeciálnymi páskami a tmelmi. Povrch laminátu sa nesmie poškodiť ostrým predmetom. Poškodenie je nezvratné.

Pri údržbe sa vyhnite použitiu olejov a voskov. Zástena z mozaiky? Dobre si ju zvážte, lebo škáry sa časom zanesú a zažltnú. To isté platí aj pre obklady s nerovným štruktúrovaným povrchom. Ak sa nechcete stať otrokom parného tlakového čističa, vyberte si radšej hladký povrch a čo najmenej škár. Z hľadiska údržby je veľmi prijateľným riešením zástena zo skla.

POZOR NA TEPLO A PARU!

Kávovar, mikrovlnná rúra, ale aj rýchlovarná kanvica by mali byť umiestnené čo najďalej od predných plôch linky. Sústavné pôsobenie pary a tepla môže časom dvierka znehodnotiť. Pri varení by ste mali mať vždy zapnutý odsávač pár a používať pokrievky. Dobrý tip je aj varenie v tlakovom hrnci.

3.4. 2013 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44