13.5. 2019 0:17

Ako dosiahnuť zero waste kuchyňu?

13.5. 2019 0:17

Ako dosiahnuť zero waste kuchyňu?

Foto: Oresi studio

Klepkáte si prstom po čele, ako môžete fungovať v kuchyni bez odpadu? Veď pri varení ho vzniká toľko!

V rýchlosti každodenného života si často ani neuvedomujeme, že kuchyňa je doslova srdcom nášho domova. Znamená oveľa viac ako iba miesto, kde sa staráme o naše plné brušká. Je to miesto, kde sa rodinní príslušníci stretávajú, občas v letku, občas na dlhšie a debatujú.

Prečítajte si aj: Poistenie domu a domácnosti: Viete, aký je v tom rozdiel?​

To, aké vône sa z nej šíria, aké jedlá sa v nej pripravujú, o čom a ako sa hovorí, určuje celkový životný štýl a výrazne vplýva na život človeka. Pričom vôbec nemáme na mysli módne trendy a „vychytávky", hoci aj tie sú dôležité, lebo súvisia s vnímaním a s dobrým pocitom.

Ako dosiahnuť zero waste kuchyňu?

V tomto momente však chceme upriamiť pozornosť na to, že kuchyňa do istej miery formuje človeka a jeho budúci život. Určite si z detstva pamätáte mnoho z toho, čo sa dialo v kuchyni vašich rodičov či starých rodičov, ako voňala, ako bola zariadená, aké pravidlá v nej platili... Aj dnešné deti budú raz spomínať, ako trávili čas s rodičmi v kuchyni.

Prečítajte si aj: Ako vybrať správny kôš na odpadky?​

Kuchyňa je smetiarsky producent

Viac ako dve tretiny odpadu slovenských domácností vzniká v kuchyni. Väčšina končí v kontajneroch, hoci by sa dala kompostovať. Nevytvárať odpad a ten, ktorý predsa len vznikne, nejako využiť, je veľká výzva. Zvládnuť ju pomôže aj dobre navrhnutá zero waste kuchyňa.

Prečítajte si aj: Chystáte sa maľovať či tapetovať? Pod maľovku alebo tapety dajte sadru!​

Nájdi rozdiel

Špecialisti na kuchyne sledujú nielen módne trendy, ale aj trendy v životom štýle a navrhujú kuchyne, ktoré tomu zodpovedajú. „Zero waste kuchyňa je často jednoduchá, minimalistická, ako aj vidiecka či moderná,ale určite príjemná a útulná. Pri jej návrhu sa rátalo s tým, že nakupujeme bezobalovo, teda do prinesených sklenených nádob alebo textilných vrecúšok.

Ako dosiahnuť zero waste kuchyňu?

Na ne potrebujeme ľahko dostupné poličky a zásuvky,kde môžeme poukladať dózy tak, aby sme v nich mali prehľad aj poriadok. Zero waste kuchyňa musí mať taktiež na vhodných miestach dostatok háčikov na zavesenie, aby boli poruke potraviny v textilnom obale," vysvetľuje Peter Heriban, dizajnér Oresi.

Prečítajte si aj: Ktorej dáte prednosť: Keramickej, porcelánovej či silikónovej forme na zapekanie?​

„V dobre urobenej zero waste kuchyni sa už vopred myslelo na vhodné uloženie nádob na separovaný odpad. Svoje miesto v nej má aj polička, kde môžu klíčiť rastlinky. V neposlednom rade je neodmysliteľnou súčasťou kuchyne s nulovým odpadom premyslene umiestnený kompostér. Áno, priamo v kuchyni ako jej súčasť. Keď je na dosah, významne to zjednodušuje separovanie odpadu," dodáva Peter Heriban, dizajnér Oresi.  

Prečítajte si aj: 5 tipov ako znížiť vaše účty za plyn​

Príjemný prístav

Nie je teda vôbec jedno, ako kuchyňa vyzerá a čo z nej vyžaruje. Záleží taktiež na hodnotách, ktoré sa v nej vyznávajú, a pravidlách, ktoré sa v nej dodržiavajú. Lebo našim potomkom sa dostanú pod kožu a ponesú si ich svojím životom.

Ako dosiahnuť zero waste kuchyňu?

Stále častejšie sa stretávame so slovným spojením zero waste, teda nulový odpad. Ide o minimalizáciu toho, čo doma končí v odpadkovom koši. Nemôžeme si totiž donekonečna zatvárať oči pred tým, ako mizne zeleň a zem sa premieňa na jedno obrovské smetisko.

Kto nechce žiť obklopený odpadom, kto nechce ako dedičstvo pre ďalšie generácie zanechať namiesto trávnatých či stromami porastených kopcov hory smetí, zvažuje, koľko a aký odpad vyprodukuje.

Inšpirujte sa zero waste kuchyňami v našej GALÉRII.

13.5. 2019 0:17
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44