31.3. 2013 8:00

Ako dosiahnuť útulnosť a noblesu v štýle romantizmu

31.3. 2013 8:00

Ako dosiahnuť útulnosť a noblesu v štýle romantizmu

Foto: Jozef ČESLA

Interiér tejto vily stavil na kartu útulnosti a zároveň noblesy. Štýlovo jasne definovanému priestoru určite právom patrí aj visačka originál, ktorému nechýba šarm.

Silvia roky kupuje časopisy o bývaní. Nie je to ten typ čitateľky, ktorej stačí výtlačok raz prečítať a potom sa ho zbaviť. Zaujímavé inšpirácie aj spred niekoľkých rokov má pozakladané dodnes.

A práve tie sa stali základom pri tvorbe v poradí už jej tretieho domova. Spolu s manželom Radoslavom, dvoma dcérami a psom sa pred troma rokmi sťahovali do novopostaveného domu. Zdá sa, že aj tento prípad potvrdzuje staré známe, že až v treťom domove sa majitelia nájdu.

Jasná predstava je základ

Silvia inklinuje k romantickému štýlu. Mäkké tvary zariadenia, no nie prehnane zdobné, ktoré by lavírovali na tenkej hranici s gýčom.

Ako dosiahnuť útulnosť a noblesu v štýle romantizmu

Autenticitu priestoru podčiarkujú štýlové doplnky – retrochladnička, armatúra nad porcelánovým drezom, svietidlá či všadeprítomný kvietkovaný porcelán.
Foto:  Jozef ČESLA

Prevaha prírodných materiálov a bielej v rozmanitých farebných nuansách. Niekoľko rokov zbierané doplnky v obchodíkoch nielen u nás, ale aj v zahraničí.

A v neposlednom rade dnes trocha zatracované textílie, ktoré podľa nášho názoru priestoru pridajú body za útulnosť a umelecký dojem. S ich výberom a návrhom pomáhala domácim dlhoročná známa, módna návrhárka.

To je stručný sumár vstupného kapitálu našich hostiteľov, ktorým chceli vyplniť novopostavený veľkorysý priestor.

Rande spriaznených duší

No jasná predstava nie vždy vedie k zdarnému finále. Predpokladom úspešného a uspokojivého výsledku je i to, aby investori natrafili na odborníkov naladených na rovnakú vlnovú dĺžku, ktorí sa stotožnia so zámerom a predstavou majiteľov a spoločne ju pomôžu učesať do prijateľnej formy.

Takýmito spriaznenými dušami boli zručný stolár a kamarátka ešte zo školských čias. Stolára Zoltána Rumana si majitelia našli cez internet. Zverili mu realizáciu drvivej väčšiny zariadenia vrátane kuchyne a dverí so zárubňami. S maximálnou spokojnosťou.

Bývalá spolužiačka sa zase roky venuje výrobe luxusných svietidiel predávaných na zahraničných trhoch. Keďže sa dôverne pozná s investormi a mala možnosť zoznámiť sa aj s priestormi ich budúceho domova, všetky sériovo vyrábané svietidlá navrhla upraviť na mieru daného priestoru.

Už sme vás presvedčili, že ide o dom – neopakovateľný originál? Pre majiteľov je však oveľa podstatnejšie, že majú dom s kusom ich srdca, za čo sa im každodenne odmeňuje svojou teplou náručou.

Dobrá rada majiteľky:

„Na lepšiu priestorovú predstavu odporúčam každému do pôdorysu situovať makety nábytkov. Ja som si na podlahe nášho predchádzajúceho bytu nakreslila kriedou pôdorys a do neho vkladala jednotlivé kusy nábytku v reálnej veľkosti. Tak som pri zadávaní podkladov pre stolára presne vedela definovať rozmery jednotlivých prvkov.“ 

31.3. 2013 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44