7.9. 2020 12:00

Ako v domácnosti ušetriť financie a pritom sa neobmedzovať

7.9. 2020 12:00

Ako v domácnosti ušetriť financie a pritom sa neobmedzovať

Foto: Shutterstock

Sporiť nemusí nutne znamenať uskromniť sa. Existujú cesty, ako ročne usporiť stovky eur a pritom nemať pocit, že ste si museli pritiahnuť opasok. Niekedy sa stačí na veci pozrieť trochu inak, ako nám to ukazuje svet reklamy a bežného konzumného života.

Nakupujte v správnom (lacnom) čase

To znamená nekupovať v období, keď do obchodov dorazí najnovšia kolekcia. Topánky, bundy, tričká aj rifle nenosíme predsa len pár mesiacov. Spoločnosť nám robia obvykle roky. Preto o nič neprídete, ak sa vrhnete na nákupy po sezóne. Dokážete tak chodiť pekne, hodnotne aj značkovo oblečení. Nemusíte sa zriecť vysnívaného kabáta ani bundy. Avšak treba si nastaviť rozpočet tak, že na jeseň kupujete plavky na ďalšie leto a  na jar zimnú bundu. Veciam sa nestane nič, ak pár mesiacov počkajú a vy môžete usporiť aj 50 % nákladov na oblečenie.

Nenakupujte vo veľkom

Znie to ako paradox, pretože nakupovanie vo veľkom zaváňa množstevnými zľavami. No skutočnosť je taká, že až tretina jedla skončí v koši. Môže za to aj fakt, že kupujeme viac, ako by sme potrebovali. Predstavte si, koľko je to peňazí, ak by ste mali usporiť tretinu nákladov za potraviny. Aký to bude na druhej strane príjemný pocit, ak nebudete musieť nič vyhadzovať. Rozhodne nebudete trpieť. Akurát sa naučíte lepšie plánovať svoj jedálniček.

Pestujte bylinky

Koreniny nepatria medzi lacné záležitosti. Ak si však v kuchyni spravíte svoj vlastný pestovateľský kútik, ušetríte, potešíte sa pohľadom a korenie vašej kuchyni chýbať nebude. Navyše chuť čerstvých byliniek sa nedá s tými sušenými ani rovnať. Nakoniec tak získate aj financie aj výraznejšie chute.

Aj vlastné bylinky vedia priniesť úsporu a pritom aj potešenie.
Aj vlastné bylinky vedia priniesť úsporu a pritom aj potešenie.
Zdroj: profimedia.sk

Naplánujte si rozpočet

Na začiatku mesiaca si nastavte financie, ktoré chcete minúť a ktoré chcete usporiť. Potom si evidujte každý výdavok. Po troch mesiacoch uvidíte, kde môžete usporiť bez toho, aby ste sa obmedzili. Káva ako spoločenská udalosť je fajn, no kupovať si ju každý deň napriek tomu, že si ju viete spraviť aj doma, je vyhadzovanie financií. Takýchto položiek, ktoré vám nebudú chýbať, nájdete po precíznej evidencii naozaj mnoho.

Prestaňte kupovať drahšie nápoje

Prvá na odstrel bude balená voda. Rovnaká vám tečie aj doma a ušetríte peniaze. Minerálne vody, samozrejme, nenahradíte, ale kupovanie balenej stolovej vody je na Slovensku drahý luxus. Rovnako uvažujte aj pri kúpe nápojov v plechovkách a plastových nádobách. Najlacnejšie vychádzajú nápoje balené vo vratných fľašiach. Niekedy býva rozdiel aj niekoľko centov až desiatky v porovnaní s plechovicami. Rovnaký nápoj, len iné balenie a vy usporíte.

Inšpirujte sa, čo si zalacno vyrobiť do kuchyne a ako ju skrášliť:

autor:  Marcos
7.9. 2020 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok