2.1. 2020 9:00

Aké sú zdravotné riziká, ktoré vylučuje váš nový nábytok?

2.1. 9:00

Aké sú zdravotné riziká, ktoré vylučuje váš nový nábytok?

Foto: archilovers.com, foto Javier de Paz García, www.es

Nový nábytok, to nie je len radosť. Je to aj nepríjemný fakt, že sa z neho uvoľňuje formaldehyd, ktorý pre svoje zdravie nepotrebujete a môže stáť aj za vašou bolesťou hlavy. Čo s tým?

Čo to je?

Formaldehyd je najrozšírenejšou znečisťujúcou látkou, ktorá sa na našla v domoch počas Projektu Európskeho parlamentu o chemikáliách v interiéroch a možných zdravotných rizikách z roku 2008. Je to problém, ktorý trápi takzvané uzatvorené priestory. Hoci sa nachádza aj v oblečení, v čistiacich prostriedkoch a v kozmetike, jeho hlavným zdrojom v domácnostiach býva vybavenie - nábytok z drevotriesky, z podlahoviny, koberce či tapety.

Drevotrieske sa vyhnite

Najnebezpečnejším zdrojom formaldehydu je najmä drevotrieska, ktorá je momentálne obľúbenou a najmä lacnejšou alternatívou klasického masívneho nábytku. Pri výrobe drevotriesky sa spotrebuje veľké množstvo močovinovo-formaldehydovej živice. Tá následne uvoľňuje formaldehyd počas dlhých rokov, pričom ohrozuje zdravie detí aj dospelých. Najväčšie riziko predstavuje vybavenie spální a detských izieb.

Aké sú zdravotné riziká, ktoré vylučuje váš nový nábytok?

V domoch, kde bola drevotrieska, či už v nábytku, v podlahe, alebo vo dverách sa dokonca aj po 20 rokoch môže pohybovať koncentrácia formaldehydu okolo 300µg/m³. Odporúčaná koncentrácia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by pritom nemala dlhodobo prekročiť 60µg/m³.

Lepší je masív

Vhodnejšou alternatívou, ktorá je nielen trvácnejšia, ale najmä k zdraviu šetrnejšia je nábytok z masívneho dreva. Prvotná investícia v podobe nákupu takéhoto kúsku je síce oveľa finančne náročnejšia, no z dlhodobého hľadiska výhodnejšia. Masívny nábytok totiž pri správnej starostlivosti vydrží celé desaťročia. Niektoré kusy nábytku sa dajú nahradiť aj ratanovou, prútenou či prírodnou bambusovou verziou.

Tipy na detox organizmu

1. Základom je pravidelné vetranie vnútorných priestorov, aby sa predchádzalo zbytočnej koncentrácii pri uvoľňovaní formaldehydu. Nie nadarmo staré mamy vždy ráno otvorili okno, aby sa do domu či bytu dostal čerstvý vzduch. Pokračovanie na 2. strane.

Aké sú zdravotné riziká, ktoré vylučuje váš nový nábytok?
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
2.1. 2020 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44