17.9. 2016 6:00

Aké chyby robíme v kúpeľni najčastejšie?

17.9. 2016 6:00

Aké chyby robíme v kúpeľni najčastejšie?

Na kúpeľňu sa pri výstavbe alebo rekonštrukcii zameriavame najviac. Proces jej tvorby sa spája s výberom vhodného zariadenia, obkladov a dlažby. Zodpovednosť a tlak, ktorý pociťujeme je pritom obrovský.

Aké chyby robíme v kúpeľni najčastejšie?

Kúpeľňu totiž nemáme len na pár rokov, ale celé desaťročia. Do hry vstupujú financie, rokmi sa meniace potreby jednotlivých členov domácnosti a estetická stránka. Kúpeľňa musí byť pekná, funkčná a nadčasová. Ako ju zariadiť, aby sme boli spokojní?

Aké chyby robíme v kúpeľni najčastejšie?

Poloha
Pri stavbe domu máte správne umiestnenie kúpeľne vo svojich rukách. Veď čo by dali ľudia žijúci v panelákoch za priestrannú kúpeľňu s oknom! Žiaľ, i v mnohých rodinných domoch je kúpeľňa Popoluškou. Nešetrite na nesprávnom mieste a vyberte pre ňu dostatočne priestrannú, svetlú miestnosť s prístupom denného svetla.
Ak možnosti pozemku neumožňujú takúto dispozíciu, zvoľte účinný vetrací systém a osvetlenie na spôsob svetlíka. Kúpeľňa by mala byť situovaná v tichej časti domu, ideálne v blízkosti spálne.

Aké chyby robíme v kúpeľni najčastejšie?

Vybavenie
Kúpeľňa sa nezaobíde bez základného sanitárneho vybavenia. V prípade, že je spojená s toaletou, výber je jasný. Nenechajte sa poblázniť najnovšími módnymi trendmi, móda je veľmi vrtkavá. Raz je in oblý, inokedy hranatý tvar, farebné umývadlá, vane... Pravdou je, že biela keramika z módy nevyjde nikdy a v jednoduchosti je krása.
Navyše, komplikované tvary keramiky sa náročnejšie udržiavajú.

Pozrite sa: Kúpeľne farebné ako dúhový oblúk

Zariadenie
Chyby sa dajú urobiť aj pri rozmiestňovaní zariadenia. Pri projektovaní plánujte rozvody vody a odpadov tak, aby logicky zohľadňovali pohodlné používanie a potrebnú mieru súkromia. Veľmi rušivo pôsobí, ak pri otvorení dverí máte výhľad na toaletu.
Zároveň to komplikuje používanie spoločnej kúpeľne. Predstavte si, že si chcete umyť ruky, upraviť mejkap alebo sa osprchovať, kým iný člen domácnosti „tróni". Preto je namieste otázka - spolu či zvlášť, ktorá v rodinných domoch má jasnú odpoveď. Samostatná toaleta je nevyhnutnosť a pri spálni môžete mať spoločnú kúpeľňu s toaletou.
Starostlivo a zmysluplne zvoľte umiestnenie ostatných predmetov, aby pri ich používaní nedochádzalo ku kolíziám či k úrazu.

Aké chyby robíme v kúpeľni najčastejšie?

Veľkosť
Áno, v rodinnom dome sa nemusíte obmedzovať, ale nie vždy je väčšia kúpeľňa lepšia. Zbytočne predimenzovaná miestnosť pôsobí smiešne prázdna. Vaňa, sprchovací kút, umývadlo a toaleta majú svoje rozmery, ktorým zodpovedá určitý manipulačný priestor. Iste, môžete sem umiestniť práčku, sušičku, prípadne saunu, ale kumulovanie funkcií do jednej miestnosti sťažuje jej používanie. Keď sa budete saunovať, určite vás nepoteší hučanie práčky či sušičky. Chcete predsa relaxovať. Pre tieto záležitosti je vhodnejšie vyčleniť samostatné miestnosti.

Prečítajte si: Takéto premeny v malých kúpeľniach

Pozerajte do budúcnosti
Dve umývadlá v kúpeľni sú nevyhnutnosťou a v rodinnom dome nepísanou povinnosťou. Na druhej strane sa nesnažte napchať do kúpeľne sprchovací kút aj rohovú vaňu. Na pohodlné sprchovanie potrebujete dostatok miesta a ak sa nezvyknete pravidelne kúpať, vaňa štandardnej veľkosti vám na občasný relax postačí.
Myslite aj na budúcnosť. Dokážete v staršom veku vliezť do masážnej kabíny s vysokou vaničkou. Praktickejšia je walk-in sprcha s masážnym panelom.

Zdroj: radomír
17.9. 2016 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44