Faktom je, že podobne ako iné produkty, aj vysávače prechádzajú veľmi rýchlym vývojom. Cieľom dizajnérov a vývojárov je zabezpečiť čo najvyššiu efektivitu práce pri čo najmenšom negatívnom vplyve na zdravie užívateľa.
Ak v domácnosti existuje rozdelenie prác na ženské a mužské, v prípade vysávania by sme kľudne mohli zaradiť ešte tretieho člena – robota.
Napriek tomu, že hitom posledných rokov sú robotické vysávače, ktoré zažívajú skutočný boom, nedosahujú ešte trhové podiely svojich tradičnejších konkurentov. Ich obmedzujúcim faktorom je v porovnaní s tyčovými vysávačmi ešte stále cena.
Ak aj vy patríte k tým z nás, ktorí z nejakého dôvodu uprednostňujú pri práci vlastnú energiu pred tou robotickou, tento článok vám pomôže pri rozhodovaní sa o výbere tyčového vysávača. Jedným z najdôležitejších faktorov je samozrejme výkon, oplatí sa však zamerať sa aj na ďalšie jeho parametre či vlastnosti.
Vysávač s vreckom alebo bez vrecka?
Najväčšie zastúpenie spomedzi vysávačov majú v našich domácnostiach vreckové vysávače. Našťastie už nie s tými klasickými látkovými vreckami na opakované použitie, ktoré sme museli takmer po každom vysávaní vyprášiť.
Takéto vrecká sú pre naše zdravie najškodlivejšie, keďže pri ich vyprázdňovaní vdychujeme uvoľňujúci sa prach a nečistoty. Podobný druh vreciek je dnes typický skôr pre priemyselné vysávače.
V domácich tyčových vysávačoch sa používajú vo veľkej väčšine jednorázové vrecká. Tie kvalitnejšie majú manuálnu alebo automatickú záklopku, vďaka ktorej sa nečistoty pri vynášaní do odpadu neuvoľňujú.
Niektorí odporcovia vreckových vysávačov uvádzajú potrebu meniť vrecká ako negatívny prvok, avšak práve naopak, ich vymieňanie je pohodlnejšie a rýchlejšie ako čistenie zásobníka v bezvreckovom vysávači. Pravdou však je, že vrecká musíte dokupovať a tak zaťažia Váš rodinný rozpočet dodatočnými nákladmi.
Kvalitné bezvreckové vysávače sa tešia rastúcej obľube u kupujúcich. Vyznačujú sa vysokou efektivitou odstraňovania prachových častíc. Je možné povedať, že filtrovaný vzduch, ktorý vychádza z vysávača do miestnosti je vo všeobecnosti čistejší ako ten z vreckových vysávačov a po jeho kúpe vám nevzniknú žiadne dodatočné náklady.
Zároveň je však potrebné povedať, že čistenie odpadovej nádoby nie je veľmi obľúbenou činnosťou ich majiteľov.
Pri obidvoch druhoch vysávačov je potrebné sledovať aj ich hlučnosť a váhu, užitočné je vyskúšať si, ako sa s vysávačom manipuluje, prípadne na čo všetko je vďaka doplnkovej výbave použiteľný.
Medzi absolútnu špičku medzi vysávačmi je možné zaradiť napríklad vysávače značky Kärcher. Výrobca v minulosti známy skôr priemyselnými vysávačmi či vysokotlakovými čističmi priniesol svojimi modelmi do domácností skutočnú kvalitu a nadštandardný výkon a to aj do kategórie lacnejších produktov.
|
Máte doma alergika? Vyberte vhodný tyčový vysávač
Pre alergikov je veľmi dôležité, aby sa pohybovali v čo možno najčistejšom prostredí bez prachu, peľov či roztočov. Príjemnú, čistú a sviežu klímu v domácnosti dokážu zabezpečiť vysávače s vodným filtrom. Na rozdiel od filtrov v bežných vysávačoch pracuje vodný filter s prirodzenou silou vody.
Pri vysávaní sa do miestnosti dostáva iba čistý vzduch. Ako príklad môžeme uviesť vysoko efektívny vysávač Kärcher DS 6 , pri ktorom výrobca uvádza, že počas vysávania z neho vychádza odpadový vzduch očistený na 99,9%. Výhodou nie len pre alergikov tiež je, že pri vyprázdňovaní sa prach nevíri, všetky nečistoty, roztoče a alergény odídu do odpadu spolu s vodou.
Aj pri vysávačoch s vodnými filtrami sa pri výbere zamerajte na výkon, saciu silu, hlučnosť, ergonómiu. Zistite, či hubica dostatočne prilieha k povrchu, prečítajte si recenzie či testy vybraných modelov tyčových vysávačov. Aby ste tak získali to, čo ste očakávali.
Platená reklama