15.5. 2018 10:00

6 prvkov modernej kuchyne: Rozhoduje funkcia, nie štýl!

15.5. 2018 10:00

6 prvkov modernej kuchyne: Rozhoduje funkcia, nie štýl!

Moderná kuchyňa je pojem, ktorý vyjadruje jej aktuálnosť, čo sa týka vzhľadu i vybavenia. Jej súčasťou sú spotrebiče s inteligentnými funkciami a zariadenie, ktoré spĺňa estetickú a funkčnú úlohu.

6 prvkov modernej kuchyne: Rozhoduje funkcia, nie štýl!

Na štýle nezáleží, pretože modernú kuchyňu charakterizujú prvky, na ktoré nemá vplyv konkrétny štýl, aktuálne trendy ani plynúci čas. A to je zárukou, že bude dlho zaujímavá a len tak rýchlo vás neomrzí.

Otvorená dispozícia
Moderná kuchyňa nie je uzatvorená izba, ale je súčasťou obytného priestoru. Jej kuchynský účel prezrádzajú iba spotrebiče. Od zvyšku priestoru ju vizuálne oddeľuje kuchynský ostrov, ktorý plní praktickú i spoločenskú úlohu. Nezriedka je totiž jeho súčasťou barové sedenie alebo plynule prechádza do jedálenského stola.

Pozrite si aj: Farebné kuchyne, ktoré žiaria optimizmom

Málo ozdobných prvkov
Pre modernú kuchyňu je typická triezva kuchynská linka s jednoduchými líniami, bez komplikovaných detailov a drobných dekorácií. Zameriava sa v prvom rade na funkčnosť, ktorá uľahčuje čistenie a údržbu. Na dvierkach môžu chýbať úchytky, keďže oveľa praktickejšie je otváranie pomocou funkcie push.

6 prvkov modernej kuchyne: Rozhoduje funkcia, nie štýl!


Police namiesto horných skriniek

Moderná kuchyňa obsahuje viac úložného priestoru v dolných skrinkách, ktoré majú väčšiu hĺbku. Preto v nej nie je nevyhnutná prítomnosť horných skriniek. Nie je to však pravidlo, ak sa vám bez nich zdá kuchyňa neúplná, použite ich. V žiadnom prípade skrinky nevešajte pozdĺž celej steny. Veľmi dobre vyzerá iba jeden alebo dva kusy spolu s otvorenými policami. Horné skrinky môže nahrádzať i súvislý blok skriniek, do ktorých sústredíte všetky spotrebiče.

Inšpirujte sa: Rohový kuchynský drez - hodil by sa aj vám?

Mix materiálov, výrazné osvetlenie
V kuchyni použite rôzne druhy materiálov, textúr a vzorov. Výsledkom sú zaujímavé kontrasty, ktoré sú plnohodnotnou náhradou ozdôb. Vďačným materiálom je predovšetkým drevo, ktoré vytvára nádherné kombinácie s kameňom, kovom, sklom. Moderná kuchyňa potrebuje kvalitné osvetlenie. Je pre ňu typické rozmerovo väčšie svietidlo, ktoré púta pozornosť.

6 prvkov modernej kuchyne: Rozhoduje funkcia, nie štýl!


Kvalita na prvom mieste

Moderná kuchyňa vyžaduje kvalitu, ktorá začína pri výbere materiálu, kovania i vnútorného vybavenia. Je to dôležité pre jej dlhú životnosť a spoľahlivosť. Ďalšou dôležitou požiadavkou je dôsledný výber farieb. Vhodnejšie sú neutrálne a pastelové odtiene, ktoré lahodia oku i duši a jednoduchšie k nim zladíte zariadenie. Výrazne farebný akcent požite skôr na menšej ploche, napríklad na kuchynskej zásteny alebo časti steny.

Vstavané spotrebiče
Vstavané spotrebiče vytvárajú krajší a čistejší dojem z kuchyne. Nenarúšajú jednoliaty vzhľad linky, lebo sú ukryté za dvierkami. Spotrebiče, ktoré musia ostať priznané majú jednoduchý dizajn, ktorý nepôsobí rušivo.

V galérii pod článkom nájdete skvelé inšpirácie, ako môže vyzerať vydarená kuchyňa v modernom štýle.

Zdroj: radomír zdroj foto: homedit
15.5. 2018 10:00
Diskusia ()
Zdieľať článok