14.7. 2020 12:00

5 zásad pri praní obliečok: Čo ste doteraz robili zle?

14.7. 2020 12:00

5 zásad pri praní obliečok: Čo ste doteraz robili zle?

Foto: archív

Ľahnúť si do voňavej, čisto prezlečenej postele je jeden z najpríjemnejších pocitov vôbec. Len škoda, že výmena obliečok, ich pranie, sušenie a žehlenie už taká lahoda nie je. Napriek tomu si treba nájsť čas a trpezlivosť, a robiť túto domácu povinnosť častejšie, ako ste si zrejme doteraz mysleli.

Výmena každých 14 dní

Ak si prácu v domácnosti uľahčujete tým, že periny prezliekate raz za mesiac, prípadne aj za dva, tak škodíte sebe i svojej rodine. Odborníci sa zhodujú, že maximálnym časom sú dva týždne, niektorí dokonca tvrdia, že raz za týždeň je to najlepšie. V posteľných obliečkach totiž zanechávame telesné sekréty, zvyšky kože, nečistoty z okolia a pokiaľ dovolíme domácemu miláčikovi poležať si, pridávajú sa ďalšie baktérie. Aby sme mikróbom nedali šancu množiť sa a prenášať, treba prezliekať a prať.

Perte na maximum

Radou od odborníkov je aj to, aby sme si pred kúpou obliečok pozreli nielen ich pekný vzor či spôsob zapínania, ale aj štítok na odporúčanú starostlivosť. Kvalitné druhy by mali byť prateľné na 60 stupňov, čo je teplota ničiaca väčšinu baktérií a vírusov.  Pokiaľ sa obávate, či takto "vyvarená" bielizeň vydrží časté pranie na vysokej teplote, odpovie vám kvalita látky. Investícia sa v tomto prípade naozaj oplatí.

autor:  Gabi
14.7. 2020 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy