15.2. 2020 12:00

5 najčastejších omylov, ktorých sa dopúšťate pri stavaní domu: Vyhnite sa im!

15.2. 12:00

5 najčastejších omylov, ktorých sa dopúšťate pri stavaní domu: Vyhnite sa im!

Foto: thecoolist.com

Vlastná nehnuteľnosť je snom mnohých rodín, avšak rodinný dom nie je skutočne pre každého. Netreba tiež zabúdať, že je rozdiel medzi kúpou hotového, hoci aj holodomu, a kompletnou výstavbou!

Túžite po domčeku? Viete, ktorých 5 vecí by ste si rozhodne mali pred samotnou stavbou premyslieť? Lebo my áno.

V prvom rade, trúfnete si naozaj začať stavať dom? Je tento typ bývania pre vás? Okolo domu - dokonca aj toho nového - je vždy nejaká tá práca, či už treba pokosiť trávnik, spraviť drobné opravy, stále niečo čistiť, pripravovať na zimu, na leto, zbierať lístie a podobne. Ak nemáte na takéto práce čas alebo peniaze, aby ste si tieto služby zaplatili, je možné, že vás bývanie v dome bude čoskoro obťažovať nad únosnú mieru.

Tiež je potrebné zvážiť, či si viete zaobstarať dom v oblasti, ktorá je ľahko dostupná, alebo pre vás bývanie v dome bude znamenať dlhšie cestovanie - a to nielen za prácou, ale aj úplne bežnými nákupmi či službami.

Povedali ste si, že do toho idete?

Teraz prichádza na rad pozemok. Je jedno, či ho ešte len plánujete kúpiť, alebo ste napríklad pozemok zdedili. Najlepšia rada, akú môžete dostať je, všetko si preveriť na stavebnom úrade a v územnom pláne. Neverte predajcom, príbuzným a vôbec nie maklérom, že je pozemok vhodný na to či ono - skôr než čokoľvek podniknete alebo podpíšete, overte si, či je skutočne na ňom možné stavať.

5 najčastejších omylov, ktorých sa dopúšťate pri stavaní domu: Vyhnite sa im!

Tiež potrebujete informáciu o tom, čo je povolené stavať v okolí (aby ste neboli nemilo prekvapení), k dôležitým informáciám patrí aj výška stavby, ktorú budete môcť postaviť a mnoho ďalších údajov. Jedným z kľúčových momentov pre vaše rozhodnutie by mal byť fakt, že na pozemku sú už skolaudované inžinierske siete.

Nazrite do peňaženky

Áno, iste počítate, že to nebude zadarmo - každá stavba čosi stojí. Avšak pozor, predpokladané náklady nie sú ani zďaleka konečné a žiadny odborník vám ich presne nevyčísli. Počítajte s tým, že sa váš rozpočet postupne navýši o 15 i viac percent. Pokračovanie na 2. strane.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
15.2. 2020 12:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44